Dinamo

Osnutak kluba

Dinamo je utemeljen početkom 1911. godine pod imenom Prvi Hrvatski Građanski Športski Klub kojeg je imao taj naziv sve do sredine 1945. godine kada je ime promjenjeno u Dinamo. Dinamo se tako zvao do početka 1991. godine kada je ime promjenjeno u HAŠK Građanski te je od 1993. do 2000. godine bila Croatia. Prvi Hrvatski Građanski Športski klub osnovan je nakon sastanka sportaša grada Zagreba 09.04.1911. s ciljem da se osnuje novi hrvatski klub jer su da tada bili aktivni HAŠK, Concordia i Croatia.

Od prve pobjede do "Velike četvorke"

Prva utakmica odigrana je protiv rezervi HAŠK-a 21.05.1911., dok su prvu pobjedu ubilježili protiv Croatia početkom lipnja s visokih 6:1. Građanski je svoje prvo prvenstvo, kao i prvenstvo Jugoslavije, osvojio 1923. godine pod vodstvom engleskog trenera Arthura Gaskella, zatim 1926. i 1928. pod vodstvom trenera Imre Pozsonyija te 1937., 1940. i 1943. godine pod vodstvom trenera Martona Bukovija. Između dva Svjetska rata, Građanski je bio najuspješniji jugoslavenski klub s osvojenih pet prvenstava, nakon čega je promjenjeno ime u Dinamo odlukom nove vlasti koja je bila lojna komunističkom režimu. Iako je formalno to bio novi klub, svi su zapravo vidjeli simboliku Građanskog i Dinama jer je Dinamo zadržao standardnu plavu boju, temelj grba, trenera, igrače, same navijače kao i purgerski duh.

 Iako je bilo promijenjeno ime, Dinamo je i dalje igrao na stadionu Građanskog u Koturaškoj ulici u Zagrebu. Nakon drugog svjetskog rata, Dinamo je svoju igračku bazu popunjavao igračima iz Hrvatske kao i Hercegovine, te je uz Hajduk, Crvenu Zvezdu i Partizan činio „Veliku četvorku“. Svoj status potvrdio je osvajanjem jugoslavenskog prvenstva 1948. godine te kupa 1951. godine.

Kup Velesajamskih gradova 1967. – put do trofeja

Taj put ka osvajanju europskog trofeja počeo je u tadašnjoj Čehoslovačkoj gdje su se sastali Spartak i Dinamo. Prva utakmica otišla je na stranu Spartaka gdje su imali prednost od 2:0 prije uzvrata u Zagrebu. U Zagrebu je utakmica završila 2:0 za Dinamo, pogotcima Zambate i Jukića. Na kraju, igrao se produžetak ali i tada je rezultat ostao isti. Tada se desilo nešto što je u današnjem nogometu nemoguća misija. Odluka o prolasku u drugi krug donešena je bacanjem novčića gdje je Dinamo imao više sreće i odnio pobjedu.

U drugom kolu pao je škotski Dunfermilne kada je Dinamo u Škotskoj izgubio 4:2, a u uzvratu u Zagrebu pobjedio 2:0. U trećemu kolu nadigrali su rumunjski Dinamo, nakon kojeg je slijedio dvoboj s torinskim Juventusom. U Torinu je bilo 2:2, dok je u Zagrebu Dinamo pobjedio s glatkih 3:0 (Novak,Mesić i Belin).

Slijedila je utakmica s njemačkim Frankfurtom gdje je Dinamo napravio veliki preokret. Dinamo je izgubio u Njemačkoj s velikih 3:0 te su i najveći optimisti izgubili vjeru u prolazak u finale. [1]

Međutim, igrači Dinama imali su drugačije planove te se velikim preokretom od 4:0 otišli u finale. Golove su postigli Zambata, Novak, Gucmirtl, Belin koji je udarcem s bijele točke u u 102. minuti osigurano prolazak u finale s Leedsom. Na Maksimiru je svladan Leeds rezultatom 2:0 pogotcima Rore i Čerčeka, dok je uzvratna utakmica odigrana s mukotrpnih 0:0. U tom trenu, Dinamo je na krovu Europe

Dinamo 1982.

Dinamo nije kao favorit ušao u sezonu 1981/1982, pogotovo s činjenicom da naslov prvaka nije osvojio duge 23 godine. Imao je Dinamo dobru ekipu, ali u tomu periodu velik dio igrača morao je uzeti puške i otići u vojsku poput Bore Cvetkovića, Arnautovića te Munjakovića, dok su se iz vojske vraćali Bogdan, Hadžić, Ivković i Dumbović. Dinamo je kvalitetno odigrao jesenske utakmice te je bio na vrhu i blizu vrha cijelo vrijeme te je na kraju jesenskog dijela sezone završio na drugom mjestu. U proljetnom dijelu Dinamo je odigrao 17 ligaških utakmice gdje je ostvario 12 pobjeda. Šlag na tortu činila je titula prvaka Jugoslavije 02.05.1982. godine kada je Dinamo na Maksimiru pobjedio Budućnost s 1:0 pred 60.000 ljudi, a jedini strijelac na utakmici bio je Zlatko Kranjčar. Dinamo je te šampionske sezone ostvario 20 pobjeda, 9 nerješenih rezultata i samo 5 poraza. Ostvarili su 49 boda, pet više ispred drugoplasirane Crvene Zvezde i Hajduka

Prezimljavanje u Europi

Dinamo do sezone 2018/2019 nije igrao utakmicu u proljetnom dijelu europskog natjecanja dugih 49 godina. Zadnju utakmicu na proljeće Dinamo je odigrao protiv njemačkog Schalkea u četvrfinalu Kupa pobjednika kupova 1970. godine. Na Maksimiru je Dinamo izgubio 3:1 (Čerček) dok je u uzvratu Schalke pobjedio 1:0.

Dolaskom trenera Nenada Bjelice u 2018.godini Dinamo je jednostavno proigrao te je trener Bjelica vrhunski pripremao ekipu za europske utakmice. Dinamo je u tim europskim utakmicama izgledao jako ozbiljno, što se moglo vidjeli i na rezultatima, ali nitko od navijača nije očekivao da će se postići tako velik rezultat. 

Padali su turski Fenerbahce, belgijski Anderlecht te slovački Spartak Trnava. Dinamo je svoj prolaz osigurao pobjedom protiv Spartak Trnave na maglovitom Maksimiru 08.11.2018. pobjedom od 3:1 (Kadlec ag, Gojak i Oršić). Prvu proljetnu utakmicu nakon 49 godina Dinamo je igrao u Češkoj protiv Viktorie Plzen u utakmici koju je izgubio 2:1, ali majstorskom utakmicom u Zagrebu Dinamo je porazi čehe s 3:0, pogotcima Oršića, Dilavera i Petkovića. Europska priča završila je u Portugalu. Dinamo je igrao protiv Benfice, te je na Maksimiru pobjedio s 1:0 (Petković 11m), dok je u Portugalu poražen s 3:0 nakon produžetaka.

0
Broj osvojenih prvenstava u HNL
0
Broj europskih utakmica

preloder